Loading
Monster Madness - Tomhorn
www.lpt.lt
PERSONS UNDER THE AGE OF 21 ARE PROHIBITED TO PLAY REMOTE TABLE GAMES AND ON CATEGORY A GAMING MACHINES
PERSONS UNDER THE AGE OF 18 ARE PROHIBITED TO PLAY
WARNING: IRRESPONSIBLE GAMBLING MAY BECOME THE CAUSE OF GAMBLING ADDICTION
PERSONS UNDER THE AGE OF 21 ARE PROHIBITED TO PLAY REMOTE TABLE GAMES •PERSONS UNDER THE AGE OF 18 ARE PROHIBITED TO PLAY •WARNING: IRRESPONSIBLE GAMBLING MAY BECOME THE CAUSE OF GAMBLING ADDITION
Loading
Eurolyga - stipriausia Europos krepšinio lyga, kurioje šiuo metu rungtyniauja 18 pajėgiausių Senojo žemyno komandų. Tarp jų taip pat yra ir Betsafe-LKL čempionas Kauno “Žalgiris”, o lygos vadovas - buvęs kauniečių ekipos vadovas Paulius Motiejūnas.
2023-2024 m. sezone įvestas ir įkrintamųjų varžybų principas, kuris yra pritaikytas stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje - NBA. Dėl paskutinių dviejų vietų (7-8 vietų) atkrintamosiose (8 geriausios lygos komandos) varžysis 7-10 vietas reguliariajame sezone užėmusios komandos.
1958 m. buvo įkurta Senojo žemyno krepšinio lyga - Eurolyga. Tai tapo neįprastu sporto reiškiniu Europoje. Iš pradžių vadinta Europos čempionų taurė, lyga atsirado susivienijus krepšinio entuziastams, kurie siekė, kad krepšinis pradėtų konkuruot su futbolui savo populiarumu žemyne.
Pirmaisiais gyvavimo metais Eurolygoje daugiausia dalyvavo Vakarų Europos komandos, kurios demonstravo tokių krepšinio galiūnų kaip Madrido "Real" ir Rygos ASK meistriškumą. Tačiau populiarėjant šiai sporto šakai ir stiprėjant varžybų lygiui, lyga itin pasikeitė. 2000-aisiais įvyko lūžis - buvo sukurtas šiuolaikinis Eurolygos formatas, kuriose dalyvauja geriausi įvairių Europos šalių klubai.
Iki 2000 m. Eurolygą organizavo FIBA, kuri šiuo metu organizuoja Europos, pasaulio ir olimpinius krepšinio turnyrus bei turi savo lygą - Čempionų, kurioje rungtyniauja Vilniaus “Rytas”. Tačiau 2000/2001 m. sezone Eurolygos turnyrą perėmė ULEB organizacija, o savo ruožtu FIBA organizavo Suprolygą. Tai buvo vienintelis sezonas, kuomet du svarbiausi Europos krepšinio turnyrai buvo organizuojami dviejų skirtingų organizacijų. Po šio sezono liko vienintelė organizacija, kuri iki šiol rengia Eurolygą ir vienija stipriausius Senojo žemyno klubus.
Iki 2016 m. Eurolygos formatas iš esmės pasikeitė. Lygoje liko tik 16 komandų (prieš tai buvo 24 komandos). Nuo 2020 m. plėtėsi ir komandų skaičių padidino iki 18. Reguliariojo sezono metu visos komandos sužaidžia po du kartus - namuose ir išvykoje. Atkrintamosiose lieka 8 stipriausios ekipos - 1-8 vietas užėmusios turnyrinėje lentelėje ir kovojama serijoje iki trijų pergalių. Iš jų keturios stipriausios komandos patenka į finalinį ketvertą, kuriame sužaidžiami pusfinaliai ir finalas.
Šiuo metu Eurolygoje rungtyniauja Lietuvos krepšinio lygos - Betsafe-LKL čempionai Kauno “Žalgirio” krepšininkai, kurie 1998/1999 m. iškovojo stipriausios Senojo žemyno komandos titulą. Tai buvo pirmasis kauniečių sezonas pajėgiausioje Europos turnyre. Kauniečiai finale nugalėjo Bolonijos “Kinder” ekipą - 82:74. Ekipai tuo metu vadovavo Jonas Kazlauskas. Eurolygos finalo ketverto naudingiausiu žaidėju tapo žalgirietis Tyus Edney.
Nors iki 2015 m. ekipos rezultatai nedžiugino, tačiau vienintelį realų šansą patekti į Eurolygos ketverto finalą turėjo 2003/2004 m. sezone, kuomet paskutinėse TOP-16 rungtynėse turėjo įspūdingą progą iškovoti pergalę prieš vėliau lygos čempionu tapusį Tel Avivo “Maccabi” kartu su Šarūnu Jasikevičiumi. Šis sezonas taip pat buvo ypatingas, nes kauniečių ekipoje po NBA karjeros rungtyniavo Arvydas Sabonis. “Žalgiris” Izraelio klubui nusileido po pratęsimo, kuomet paskutiniu metimu iš pusės aikštės salės rungtynes pratęsė Derickas Sharpas.
2015 m. lapkritį Eurolyga nusprendė suteikti “Žalgiriui” A licenziją kartu su dar 11 klubų ir sutartį pratęsė iki 2025 m.
Prie kauniečių komandos vairo stojus Šarūnui Jasikevičiui, 2017/2018 m. sezone ekipa pateko į Eurolygos finalo ketvertą, ketvirtfinalyje palaužusi galingąją Pirėjo “Olympiacos” komandą. Ketverto finale Lietuvos komanda pusfinalyje nusileido Turkijos klubui - Stambulo “Fenerbahce”. Tačiau kovoje dėl trečios vietos palaužė principinį varžovą Maskvos CSKA ir iškovojo trečiąją vietą.
2019/2020 m. sezoną sustabdžius dėl COVID-19 pandemijos, “Žalgiris” užėmė 9-ąją vietą.
Eurolygos duris taip pat buvo pravėrusios dar dvi Lietuvos ekipos - Klaipėdos “Neptūnas” ir Vilniaus “Lietuvos rytas”. 2005/2006 m. vilniečiai debiutavo lygoje kaip ULEB taurės čempionai. Komanda pateko tarp geriausių TOP-16 ekipų ir baigė savo pasirodymą užėmusi 3 vietą grupėje iš 4 klubų (dukart įveikė Eurolygos čempionus - Tel Avivo “Maccabi”, kurioje rungtyniavo Š. Jasikevičius).
2006/2007 m. sezone vilniečiai ir vėl iškovojo teisę rungtyniauti Eurolygoje, nors ULEB taurės finale nusileido Madrido “Real”. Tačiau ispanai iškopė į Ispanijos pirmenybių finalą ir pasinaudojo vienu iš keturių kelialapių, skirtų šiai šaliai, atverdami kelią Lietuvos vicečempionams. 2007/2008 m. sezone antrajame savo Eurolygos sezone Vilniaus “Lietuvos rytas” užėmė pirmą vietą savo grupėje ir pasiekė geriausią Lietuvos klubų rezultatą Eurolygos pogrupio etape. TOP-16 etape vilniečiai ir vėl užėmė 3 vietą progrupyje ir nepateko į atkrintamąsias.
2009/2010 m. sezone Vilniaus klubas ir vėl sugrįžo į stipriausią Senojo žemyno turnyrą, kaip ULEB čempionas. Tačiau kovas baigė jau pirmajame etape.
2014/2015 m. Eurolygos duris kiek netikėtai pravėrė Klaipėdos “Neptūnas”, kuris iškovojo teisę debiutuoti būdamas Betsafe-LKL vicečempionu (pusfinalyje įveikė Vilniaus “Lietuvos rytą”). Tuo metu komandai vadovavo dabartinis kauniečių treneris Kazys Maksvytis. Nors klaipėdiečiai turėjo realius šansus patekti į TOP-16 etapą, tačiau reguliariajame sezone surinkus 4 pergales ir 6 pralaimėjimus savo pasirodymą baigė Eurolygos pogrupio etape.
Per savo gyvavimo metus Eurolyga tapo pagrindinius laipteliu kylantiems talentams, suteikiantis žaidėjams galimybę tobulinti savo įgūdžius ir atskleisti savo potencialą stipriausioje Senojo žemyno arenoje.
Savo karjerą jaunimo Eurolygos turnyre pradėjo ir NBA MVP Nikola Jokičius (šiuo metu rungtyniauja Denverio “Nuggets”, su kuria tapo NBA čempionais 2022/2023 m.). Dar viena ryški žvaigždė rungtyniaujanti šiuo metu NBA, žinoma, yra Luka Dončičius. Karjerą pradėjęs Madrido “Real”, netrukus sulaukė kvietimo į stipriausią pasaulio krepšinio lygą ir šiuo metu rungtyniauja Dalaso “Mavericks”.
2023/2024 m. sezoną už Atlanto pradėjo ir Eurolygos MVP - Vasilje Micičius (Oklohomos “Thunder) ir Sasha Vezenkovas (Sakramento “Kings”). Be to, N. Jokičius ir V. Micičius tapo pirmąja istorijoje tos pačios šalies žaidėjų pora, tą patį sezoną pelniusia ir NBA MVP, ir Eurolygos MVP apdovanojimus. Du sezonus Eurolygoje rungtyniavo ir Domantas Sabonis, kuris atstovavo Malagos “Unicaja”.
Dar anksčiau Eurolyga tapo karjeros tramplinu tokioms NBA žvaigždėms kaip Tony Parkeriui, Marco Belinelli, Bojanas Bogdanovičiui bei Bogdanui Bogdanovičiui.
Šiuo metu pagrindinėmis Eurolygos žvaigždėmis yra laikomi Nikola Mirotičius (Milano “Olimpia”), Shane’as Larkinas (“Anadolu Efes”), Mike’as Jamesas (“Monaco”), Facundo Campazzo (Madrido “Real”), Isaiah Canaanas (Pirėjo “Olympiacos”).