DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI
DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲ
ĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
DRAUDŽIAMA LOŠTI NUOTOLINIUS STALO LOŠIMUS IR LOŠIMUS A KATEGORIJOS AUTOMATAIS ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 21 METAI •DRAUDŽIAMA LOŠTI ASMENIMS, KURIEMS NĖRA SUKAKĘ 18 METŲ •ĮSPĖJAME: NEATSAKINGAS LOŠIMAS GALI TAPTI PRIKLAUSOMYBĖS NUO AZARTINIŲ LOŠIMŲ PRIEŽASTIMI
NBA - stipriausia pasaulio krepšinio lyga, kuri yra pagrindinė svajonė profesionaliems krepšininkams. Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) populiariausia sporto šaka - amerikietiškas futbolas, tačiau NBA nepalieka abejingų ir traukia mases.
Tačiau skirtingai nei NFL lyga, NBA yra itin populiari kituose žemynuose - ypatingai Azijoje ir Europoje. Pavyzdžiui, per 2018/2019 m. sezoną “NBA League Pass” transliacijų paketą įsigijo 10 procentų daugiau japonų nei prieš tai. Toks fenomenas buvo pastebėtas, kai japonas Yuta Watanabe galingai pradėjo sezoną Memfio “Grizzlies”. Kurį laiką šis žaidėjas taip pat buvo Jono Valančiūno bendraklubis.
Tiesa, NBA krepšinio reguliariojo sezono rungtynės ne itin sulaukia didelio aistruolių dėmesio, tačiau atkrintamosios varžybų serijos rungtynėse lankosi vis daugiau krepšinio aistruolių. 2022/2023 m. atkrintamųjų populiarumas išaugo net 20 procentų palyginus su kitais sezonais.
NBA krepšinio lygoje iš viso rungtyniauja 30 krepšinio sporto komandų, kurios suskirstytos į dvi konferencijas - Vakarų ir Rytų pagal geografinę padėtį. Iš viso reguliariajame sezone viena NBA komanda sužaidžia 82 rungtynes.
Vienas iš labiausiai intriguojančių 2022-23 m. NBA krepšinio sezono aspektų - pakeistas atkrintamųjų varžybų formatas. Tradiciškai NBA atkrintamosiose varžybose vyrauja struktūrinis formatas, kai komandos varžosi geriausiose septyneriose rungtynėse, po kurių išrenkamas konferencijos čempionas. Tačiau šį sezoną į NBA krepšinio atkrintamąsias varžybas įvestas nauja taisyklė.
Pirmą kartą prieš standartines atkrintamąsias varžybas NBA surengė įkrintamųjų varžybų etapas. Šiame etape dalyvauja kiekvienos konferencijos komandos, užėmusios 7-10 vietas, ir tai sužaidžiamos papildomos varžybos.
Septintąją ir aštuntąją vietas užėmusios komandos, taip pat devintąją ir dešimtąją vietas užėmusios NBA komandos susitinka vienose atkrintamosiose varžybose. Šių rungtynių nugalėtojai patenka į pagrindinį atkrintamųjų etapą.
NBA lyga yra antra pagal žiniasklaidos teisių vertę sporto varžybų šalies rinkoje, kurioje šiuo metu iš nacionalinių transliavimo partnerių ESPN ir "Warner Bros Discovery" per sezoną uždirba 2,7 milijardo JAV dolerių. Šiuo metu pagal parduodamas NBA televizijos teises po JAV rikiuojasi Brazilija, Kinija, Ispanija, Indonezija, Italija, Australija, Prancūzija, Pietų Afrikos Respublika (PAR) ir Vokietija.
JAV gaunama didžioji dalis NBA transliavimo pajamų, lygos rezultatai tarptautiniu mastu yra daug geresni nei Nacionalinės futbolo lygos (NFL) ir Aukščiausios beisbolo lygos (MLB) - iš žiniasklaidos teisių sutarčių, sudarytų ne JAV.
Stipriausia krepšinio lyga yra ketvirta pagal populiarumą pasaulyje, nusileisdama tik futbolui, olimpinėms žaidynėms ir tenisui bei gerokai lenkdama amerikietiškąjį futbolą, kuris užima 12 vietą, nors JAV tai yra pirmoji sporto šaka. Tiesa, nors NBA savo šalyje atsilieka nuo NFL, kaip vertingiausi sporto šaka, tačiau vis tiek sukuria didelę žiniasklaidos teisių vertę ir viršija visas JAV lygas tarp susidomėjimo atkrintamųjų varžybų etapu.
Pirmasis lietuvis, kuris pravėrė NBA krepšinio duris buvo Šarūnas Marčiulionis. Vienas geriausių visų laikų šalies krepšininkų atstovav tokius klubus kaip “Golden State Warriors”, Sietlo “SuperSonics”, Sakramento “Kings” ir Denverio “Nuggets”.
Tuo tarpu, Arvydas Sabonis NBA duris galėjo praverti dar 1986 m., kuomet Portlando “Trail Blazers” jį pasirinko pirmajame rate 24-uoju šaukimu, tačiau dėl politinių motyvų jis negalėjo išvažiuoti į JAV. Tiesa, 1985 m. birželio 18 d. A. Sabonį ketvirtajame NBA naujokų biržos rate 74-uoju šaukimu pasirinko Atlantos „Hawks“ komanda. Pasirinkimas buvo anuliuotas, dėl per jauno vėliau NBA legenda tapusio lietuvio amžiaus.
Būdamas jau 31-erių A. Sabonis debiutavo NBA ir prisijungė prie “Trail Blazers” ekipos, kurioje žaidė net septynis sezonus. O 1999 m. NBA žiūrovai lietuvį išrinko didžiausią įtaką lygai padariusi užsieniečiu.
Kai Lietuva tapo nepriklausoma valstybe, krepšinio talentams atsivėrė durys į NBA krepšinio lygą. Didelę įtaką Klivlando “Cavaliers” komandoje padarė Žydrūnas Ilgauskas, kuris karjerą pradėjo Betsafe-LKL krepšinio lygoje. Stipriausioje krepšinio lygoje taip pat rungtyniavo Martynas Andriuškevičius, Arvydas Macijauskas, Darius Songaila, Mindaugas Kuzminskas, Ignas Brazdeikis, Arnoldas Kulboka, Donatas Motiejūnas, Linas Kleiza, Deividas Sirvydis.
Šiuo metu NBA rungtyniauja du lietuviai - J. Valančiūnas (Naujojo Orleano “Pelicans”), kuris taip pat karjerą pradėjo Lietuvos krepšinio lygoje ir Domantas Sabonis (Sakramento “Kings”). 2024 m. NBA pirmuoju šaukimu yra laikomas Matas Buzelis. Taip pat pagrindinis Čikagos “Bulls” vadovas yra vienas geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Artūras Karnišovas. Denverio “Nuggets” skautais dirbas Tomas Balčėtis ir buvęs krepšininkas Martynas Pocius.
Šiuo metu pagrindinės NBA žvaigždės yra europiečiai: Denverio “Nuggets” rungtyniaujantis Nikola Jokičius, Milvokio “Bucks” - Giannis Antetokounmpo, Dalaso “Mavericks” - Luka Dončičius, Sakramento “Kings” - D. Sabonis. Žinoma, iki šiol viena pagrindinių NBA žvaigždžių yra Los Andželo “Lakers” veidu jau tapęs LeBronas Jamesas bei “Golden State Warriors” karys Stephene’as Curry.
Pastaruosius kelerius sezonus didžiausia kova dėl MVP titulo vyko tarp jau minėtų N. Jokičiaus ir G. Antetokounmpo. Graikas vidutiniškai pelnydavo po 31,1 taško per rungtynes ir prisijungė prie Kareemo Abdulo Jabbaro bei Wilto Chamberlaino kaip vieninteliai žaidėjai NBA istorijoje, kurie visą sezoną vidutiniškai pelnydavo po 30 taškų, atkovodavo po 10 kamuolių ir atlikdavo po 5 rezultatyvius perdavimus, pataikydami 50 proc. taiklumu.
Tuo tarpu, NBA čempionu 2022/2023 m. sezone kartu su Denverio “Nuggets” tapęs N. Jokičius, vidutiniškai per rungtynes atlikdavo po trigubą dublį, dvitaškius mesdamas net 55 proc. taiklumu, o tritaškius - 46 proc.
Nuo dviejų gigantų tikrai neatsilieka slovėnas L. Dončičius, kurio karjera Eurolygoje prasidėjo būnant dar 16-os. Būdamas vos 24-erių, vidutiniškai per rungtynes pelno po 27,6 taško, atkovoja 8,6 kamuolio ir atlieka 8 rezultatyvius perdavimus. Praėjusį sezoną (2022/2023 m.) Dončičius keturis kartus pelnė po 50 ir daugiau taškų. Tarp jų - 60 taškų ir 21 atkovotą kamuolį ir trigubą dublį prieš Niujorko "Knicks" praėjusį 2022 m. gruodį.
Lietuvos krepšinio legendų tokių kaip Š. Marčiuliono ar A.Sabonio NBA durų pravėrimas prisidėjo prie lygos populiarumo šalyje. Taip pat puikūs J. Valančiūno ir D. Sabonio pasirodymai. Tačiau didelę įtaką daro ir tai, kad NBA šiuo metu rungtyniauja itin daug europiečių: Nikola Jokičius (NBA MVP), Luka Dončičius (Dalaso “Mavericks”), Giannis Antetokounmpo (Milvokio “Bucks”). Šiuo metu net 5 iš 10-ies europiečių pretenduoja tapti NBA reguliariojo sezono MVP, o tai rodo, kad lygos lyderiai tampa ne vietiniai žaidėjai.